Şimdi yükleniyor

Hızlı şarj zararlı mı? iPhone Android

Hızlı şarj zararlı mı? iPhone Android

Hızlı şarj zararlı mı? iPhone Android

Son Güncelleme tarihi 4 Mart 2019 by Müşteri hizmetleri

Telefonda hızlı şarj zararlı mı? Bu aralar yeni çıkan çoğu telefonda hızlı şarj özelliği bulunmakta. Kablolu olarak normal hızlı şarj telefona pek zarar vermezken, birde telefonda kablosuz hızlı şarj zararlı mı zararsız mı kafalarda soru işareti dolanıyor. Sizce hızlı şarj telefona zarar verir mi? Airpower zararlı mı?

teknik destek

Yeni nesil cep telefonları hızlı şarj desteği ile piyasaya sürülüyor. Hızlı şarj ile bataryanın kısacık bir sürede şarj edilmesinin cihazlar için herhangi bir zararı olmadığı ortaya çıkıyor. Tabi bu üreticilerin yaptığı bir açıklama. Zararlı mı zararsız mı net bir cevabı bulunmuyor. Yeni çıkarılan cihaz ve bataryalarda zarar vermediği söylenmekte. Tabi bunu zaman gösterecek.

Cep telefonu kullanıcılarının yüksek amperli şarj cihazlarının hızlı şarjı desteklemeyen cihazlar ile uyumlu olup olmadığı konusuna dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca bataryanın daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi için cihazın şarj aletinde yer alan amper ve voltaj değerlerinin hızlı şarj ile aynı değerleri taşıması gerekiyor.

Hızlı-şarj-zararli-mi-iPhone-Android-2 Hızlı şarj zararlı mı? iPhone Android
Telefona hızlı şarj zarar verir mi?

Fakat hızlı şarjı desteklemeyen telefonlarda, voltaj değerlerinin aynı olmasının kısa sürede herhangi bir sorun çıkartmadığı görülüyor. Ancak uzun bir süre sonra bataryanın şişmeye başladığı sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle kullanıcıların bu konuda yeterince araştırma yapmaları büyük önem taşıyor.

Hızlı şarj telefona zarar verir mi?

Hızlı şarj cihazı kullanan kişilerin güvenlik açısından kesinlikle yan sanayi şarj cihazlarını kullanmamaları gerekiyor. Muhakkak orjinal ya da sertifikalandırılmış firmaların ürünlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Yan sanayi şarj cihazlarının orjinal olmadığı için bataryanın ısısını artırdığı ve bu açıdan tehlike oluşturabildiği görülüyor. Batarya konusunda büyük ihtimal pil ömründe kısalmalar görülebilir.

Kablosuz hızlı şarj zararlı mı ve ne zaman kullanılmalıdır?

Hızlı şarjın telefona zararları kullanılan kablo ve adaptöre göre değişebilir. Orjinal olanlar daha az zarar vereceğini düşünüyoruz. Kablolu olanlar bataryayı az da olsa etkiler. Rastgele kullanılan cihazlar kablosuz şarjda telefona zarar verebilir. Genelde ilk verdiği zarar bataryaya oluyor. Ama sık sık kullanılmıyorsa çok fazla bir zararı olacağını düşünmüyoruz.

Cep telefonlarını uzun süre kullanmayı düşünen kişilerin hızlı şarj özelliğini mümkün olduğu kadar sadece ihtiyaç duydukları anda kullanmaları yapılacak en doğru yöntem olarak ortaya çıkıyor. Aksi takdirde cihazın her şarj edildiği durumda hızlı şarj cihazını kullanmanın hem telefon hem de batarya üzerinde olumsuz etkileri olabileceği ortaya çıkıyor.

teknik destek