Şimdi yükleniyor

Instagram fotoğraf kalitesi düşüyor bozuluyor çözümü

fotoğraf kalitesi neden düşer

Instagram fotoğraf kalitesi düşüyor bozuluyor çözümü

Son Güncelleme tarihi 23 Kasım 2021 by Teknoloji Haber

Hikaye paylaştığımda Instagram fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu bazen görselin formatıyla alakalı sebeplerden çıkabildiği gibi birde uygulamanın otomatik olarak sıkıştırma özelliğinden alakalı da yaşanabiliyor. Bir çoğunun acaba şundan dolayı mı bu şekilde oluyor dediğini duyar gibiyiz.

teknik destek

Instagram hikayede kalite sorunu kullanıcıların en muzdarip olduğu konulardan biridir. Hikaye özelliği Instagram kullanıcılarının nerdeyse en çok kullandığı özelliklerden biridir. Kişiler günlük hayatlarındaki yaşantılarını, videolarını, fotoğraflarını buradan paylaşmak ister. Fakat bazı sorunlardan kaynaklı olarak hikayede paylaşım yaparken kalitenin düştüğü gözlemlenir.

Resim kalitesi düşüyor, instagram hikayelerinde paylaşım yaparken daha sık karşımıza çıkıyor. Güncellemelerinden sonra daha sık şikayetlerin geldiğini düşünüyoruz. Yazımızda çözüm kısmında kullanıcıların test etmesi adına önerilerde bulunacağız.

Hikaye paylaşımında fotoğraf kalite düşüşü

Instagram’da hikaye paylaşırken kalitenin düşmesine neden olan birden fazla sorun olabilir. Cihazdan dolayı, internet bağlantısından dolayı, Instagram’ın güncellenmemesinden dolayı gibi sebeplerden olabilir. Instagram ya da telefonlardan çözünürlük ayarlarının olmamasından dolayı bile paylaşım yapıldığı sırada kalite düşebilir. Örneğin paylaşılan görselin, boyutlarının uygun olmadığı takdirde çözünürlük kalitesinde düşüş gözlemlenebilir.

Fotoğraf çekme yönü de görselin kalitesini belirleyen bir durumdur. Örneğin fotoğrafın yatay ya da dikey çekilmesi fotoğraf kalitesini etkileyen bir durumdur.

Fotoğraf görüntüsü bozuluyor şikayetlerinde önce olası sebeplere bakılmalı ve sonrasında deneme ile bir yol bulunmalı.

İçeriğimizin tamamını okuyup ve uygulanacak önerileri denediğinizde, olası instagram fotoğraf kalitesi neden düşüyor anlaşılmış olacağını düşünüyoruz. Fotoğraf kalitesi neden düşür sorusunun net cevabını yapacağınız denemelerle ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Nasıl fotoğraf paylaşımı yapılmalı?

Instagram hikaye paylaştığımda kalite düşüyor sorunu en çok çözünürlük ayarlarından ya da paylaşım yaparken yapılan yanlışlardan kaynaklanır. Telefon ile çekim yapıldığında dikey kullanım çok önemlidir. Yatay çekimlerde kalite kaybı yaşanabilir. Bununla birlikte fotoğraf çekilirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Piksel çözünürlüğü olarak 1080 x 1920 en uygunudur.
  • Yatay çekim yapıldığı zaman görsellerin üzerinden belli rötuşlar yapılmalıdır.
  • Telefona çözünürlük yükleme yapılmadığı zaman fotoğraflarda bazı kayıplar yaşanabilir. Bu da çözünürlük kalitesinin düşmesine sebep olur.
  • Görüntü kalitesinde gerçekleşecek düşüşler için fotoğrafı genişletmek de çözüm olmayabilir. Hatta bazen fotoğrafı genişletmek kaliteyi daha da düşürebilir. Bu gibi durumlarda bulanık ve belirsiz görseller ortaya çıkabilir.
  • Yatay çekimler yapılırken, görseller yarım da çıkabilir. Bu hem fotoğrafın kalitesini hem de fotoğraf içeriğinin düşüklüğüne sebep olan bir durumdur.
instagram-fotograf-kalitesi-dusuyor-1 Instagram fotoğraf kalitesi düşüyor bozuluyor çözümü
Instagram fotoğraf kalitesi düşüyor bozuluyor çözümü

Fotoğraf kalitesini yükseltmek

Instagram hikayede görseller düşük kalite görüldüğü zaman hoş bir görüntü sağlamaz. Bu sebeple pek çok kullanıcı fotoğraf kalitesini yükselten programlara başvurmaya başlamıştır. Bu programlar, fotoğrafın kalitesini ayarlarken bir yandan boyutunu da ayarlayarak paylaşım sırasında hiçbir eksikliğin oluşmamasına yardımcı olur.

Mobil görsel ve video düzenleyiciler sayesinde çekilen fotoğraflar Instagram için daha kaliteli hale getirilebilmektedir. Böylelikle Instagram hikaye gönderilerinden paylaşım yapılmadan önce fotoğraflar kaliteli ve uygun hale getirilebilir. Programların verdiği değerlere göre de ayarlamaların hepsi kolay bir şekilde yapılır.

Online kalite yükseltme web sitelerinden ve programlarından yararlanmanızı da önerebilir. Artı formatını değiştirip test edilebilir.

  • Test adına başka formata sahip görselleri paylaşmaya çalışınız.
  • Reels ve hikayelerde ayrı ayrı paylaşımlarda sorun görülüyor mu bakınız. Müzik ekleyerek denenebilir.
  • Çözünürlüğün kalitesini arttırıcı sitelerden yararlanın. Bu yerlerde olası reklam virüslerine dikkat ediniz.
  • Paylaşımın dosya boyutuna dikkat ediniz. Daha büyük ve daha küçük dosya boyutuna sahip olanları ayrı ayrı denemenizi öneriyoruz.
instagram-fotograf-kalitesi-dusuyor-2 Instagram fotoğraf kalitesi düşüyor bozuluyor çözümü
Instagram fotoğraf kalitesi bozuluyor çözümü

Uygulama, cihaz ve hesap testleri

Olası sebepler arasında aşağıdakilerin olabileceğini düşünüyoruz. Lakin yukarıda bahsettiğimiz ağın sıkıştırma özelliği bazen bazı resim formatlarında görüntü bozukluğuna neden olabiliyor.

Başka telefondan ve hesaptan denenmesi daha sağlıklı olacaktır.

Yüklü olan versiyonla telefonun yazılımı arasında sorunlar görülebilir. Artı yüklü olan bir başka benzeri uygulamanın birbirini etkilemesi de mümkündür.

Hesaplarla alakalı olası durumlarda hesap adlı bölümden hesap türü dediğimiz alandan işletme gibi tür değişikliği yapılarak test edebilirsiniz.

teknik destek