Şimdi yükleniyor

Instagram kod gelmiyor şikayetlerine çözüm

Instagram kod gelmiyor şikayetlerine çözüm

Son Güncelleme tarihi 3 Mart 2022 by Teknoloji Haber

Instagram kod gelmiyor şikayetlerine yardımcı olmak adına bir açıklama yazısı yayınladık. Buradakiler olası sıkıntılarda ne gibi işlemler yapılması gerektiği hakkında notlardan oluşmakta.

teknik destek

Kod sorununu yaşayan pek çok kullanıcı vardır. Belli teknik nedenlerden dolayı hesaplara kod gelmeyebilir. Kod genelde Instagram hesabında büyük bir değişiklik yapılacağı zaman kişilerin Instagram hesabına bağlı olan cep telefon numaralarına ya da e- posta adreslerine bir kod gönderir. Eğer kod onaylanırsa değişiklik yapan kişinin hesabın sahibi olduğu anlaşılır.

Güvenlik kodunun gelmemesinin sebepleri

Kişiler sim kartlarını değiştirir ya da başka bir operatöre geçiş yaparsa 2- 3 gün mesaj almama sorunu yaşayabilir. Bu 2- 3 gün içerisinde kod istenirse gelmeyebilir. Sürekli olarak aynı cihaz üzerinden ya da aynı internet bağlantısından kod gönderilmeye çalışılıyorsa bir süre sonra olağan dışı hareket olarak algılanıp kod gönderme işlemi kesilebilir. Cihaz içerisinde bazı uygulamalardan mesaj gelme etkinliği aktifliğini kaybetmiş olabilir.

Aklımıza gelen olası sebeplerden bazıları şöyle:

 • Kullanıcının çok sık kod istemesinden kaynaklı önlem amaçlı engellemeler.
 • Kod gönderim limitinin uygulanması.
 • Hesaba yönelik çalma girişimleri.
 • Sim kart değişimi veya operatör geçişleri.
 • Telefondan veya hattan kaynaklı problemler.
 • Hesaba uygulanan yaptırımlar.
 • Şüpheli görülen davranışların bir sonucu.

Hesabın doğrulaması oluşan sıkıntılar

Kişiler telefon ya da bilgisayar üzerinden giriş yaptıkları adreslerinde hesap doğrulama sırasında Instagram kod gelmeme sorunu yaşıyorsa aşağıdaki maddeleri izlemelidir;

 • Kod gelmeyen Instagram adresi tamamen kapatılıp kullanılan cihaz üzerinden silinmelidir.
 • Eğer kod alma işlemi cihaz üzerinden denendiyse cihazın uygulama kısmında yer alan tüm çerezler sıfırlanmalıdır.
 • VPN bağlantısı üzerinden yeniden Instagram hesabına giriş yapılması denenmelidir. VPN bağlantılı olarak Instagram adresine yeniden giriş yapılmalıdır.
 • Instagram bu durumda kişiden yeniden doğrulama kodu isteyecektir.
 • Bu sefer gönderilen kod kişiye ulaşacaktır.

Kişiye hala bir kod gelmediyse Instagram adresine farklı bir cihazdan ya da farklı bir internet bağlantısından girmesi gerekir. Bu şekilde doğrulama kodu gelecektir.

instagram-kod-sorunu Instagram kod gelmiyor şikayetlerine çözüm
Instagram kod gelmiyor şikayetlerine çözüm

Kod sorunlarında deneyecekleriniz

Telefona ve e-postaya kod gelmiyor şeklinde oluşan sorunlarda ayrı ayrı kontrol edeceğiniz şeyler olacak. Bunların kesin işe yaracağı konusunda net bir cevabımız yok. Kişinin durumuna göre değişecektir.

Verdiğimiz önerilerin bir kısmı denenerek bizzat tarafımızdan uygulanmıştır. İşlem yaparken sonlandırıldı veya başa atan durumlarda farklı cihazlardan ve bağlantılardan denemeyi unutmayınız. Israrla aynı şeylerle yapacağınız denemelerin sonucu hesabın o gün işlem yapılmamasına yönelik kısıtlama ile sonuçlanacak.

Telefona kod gelmiyor ise ne yapılmalı?

Kişiler şifrelerini unuttuysa Facebook adreslerine giriş yapamaz. Bunun için en baştan şifre sıfırlama işlemi denenerek yeni bir şifre talep etmek gerekir. Şifre sıfırlama için Facebook kod gelmiyor sorunu oluştuysa eğer aşağıdaki adımlar takip edilmelidir;

 • Kişiler kod alamadıklarında telefonun kapatılması ve açık olan instagram oturumunun kapatılması.
 • Telefon üzerinden Instagram uygulaması silinmelidir. Duruma göre başka bir versiyon kurulup denenmeli. Eski olanlara bakın.
 • Telefonda Instagram çerezleri tamamen silinmelidir. Daha sonra VPN’e bağlanıp test edin..
 • Kullanılan cihaza Instagram yeniden yüklenmesinden sonra kullanılan internet bağlantısını değiştirerek deneyin. Daha sonra giriş ekranına kullanıcı adı ve duruma göre ekli ise telefon numarası kullanılarak denenmeli.
 • Telefonunuza yüklediğiniz koruma uygulamalarının engelliyor olması. Devre dışı bırakıp deneyin.
 • Ticari ve spam aramaların engellenmesi için kullanılan uygulamaların kaldırılıp denenmesi.

Bu adımlarla %90 güvenlik kodu alınacaktır.

Mail kod sorunu için dikkat edilecekler

Instagram mail’ e kod gelmiyor şikayetlerinin bir çoğunda Hotmail kullanıcılarının olduğunu görüyoruz. Bu eskiden daha sık görülürdü. Gelmiyor diyenlerin çoğunun kesinlikle bu mail sağlayıcısının hizmetini kullandığını görürdük. Çözüm içinse ilginç fikirlerimiz olurdu.

Adımlara bakılmadan önce çok sık talep gönderilen hesapların gün içerisindeki kısıtlamalarının devam edeceğiniz belirtelim.

En iyi yöntem diyeceğimiz adımlardan biri Chrome’ da iki sekme açılıp, birinde mail oturumunun açık olması, diğerinde sosyal ağ hesabınızın şifresini sıfırlamak için kullanacağını resmi site adresine girip sıfırlamanın başlatılması. Yani instagram.com’ dan sıfırlamayı yapacaksınız.

Sonuçta ne olacak diye merak ediyorsanız herkeste aynı olmasa da bu iki sekmeden birbirine bağlanarak yeni şifreyi oluşturmanız sağlanacak. Bu şekilde kod sorununa çözüm sağlayacaksınız.

Unutmadan mail kutunuzun dolu olmadığına, gereksiz spam kutusuna ilgili kodun düşmediğine ve az da olsa mail silip denenmesi önerilir.

teknik destek