Şimdi yükleniyor

Mobil uyum ve masaüstü sayfa deneyimi testi

Mobil uyum ve masaüstü sayfa deneyimi testi

Son Güncelleme tarihi 27 Şubat 2022 by Teknoloji Haber

Son 2 yıldır Google’ un sayfa deneyimine yönelik çalışmaları var. Geçmişte mobil uyumlu olmayan siteleri uyaran Google bu aralar yavaş yavaş sayfa deneyiminin öneminden söz ediyor. Şu an için zorunlu olmayan ama gelecekte belki zorunlu hale gelecek gibi görünüyor.

teknik destek

Sayfa deneyimi, mobil için geçtiğimiz yıl devreye alınmıştı. Sonra masaüstü için gündeme geldi. Google, geçtiğimiz günlerde masaüstü için Mart ayına kadar güncellemenin süreceği bilgisini bloğunda ve Twiiter hesabında duyurdu.

Bazılarına göre bu ilk yayınlandığında bir çok web sitesi etkilendi. Net olmasa da mobil tarafta büyük düşüşler dünya genelinde yaşandı. Şu an için şirketin açıklamasına göre büyük bir değişim olmayacağı yönünde. Lakin biz pek Google’ un açıklamalarına güven olmayacağını söyleyelim. Belki mobil için yaptığı güncelleme ile çoğu etkilendi.

Mobil uyumluluk için ufak bir bilgilendirme

Arama motorları tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda internet kullanıcılarındaki mobil cihaz kullanım oranlarının artışı da mobil sitelerin aslında gereksinimden çok ihtiyaca dönüşmesinin göstergesi oldu.

Mobil uyumlu internet sitelerinin tasarım açısından daha küçük ve duyarlı olması gerekmektedir. Örneğin akıllı cihaz üzerinde kullanılmak istenen internet sitesinin mobil duyarlı bir tasarımı yok ise ziyaretçi açısından kullanılabilirliği de düşmektedir.

Mobil uyumlu sitelerde sade menüler

Mobil uyumlu site tasarımlarında genellikle kullanılabilirlik ön planda tutulmalıdır. Menüler sade, bağlantılar arasında yeterli boşlukların bırakılması gerekmektedir. Mobil ekran boyutlarını doldurmak adına yapılan sıkıştırılmış menüler ziyaretçiyi içinden çıkılamaz bir uçuruma sürükleyebilir.

Mobil tasarımlar içerisinde içerik, logo, menü ve varsa reklam alanlarının belirlenmesi gerekmektedir. Mobil cihazlar üzerinden yapılan testler sonucunda tamamen duyarlı tasarımların siteye dönüştürülmesi gerekmektedir.

Mobil uyumluluğu olmayan siteler

Google tarafından yapılan açıklamalar içerisinde de özellikle altını belirterek sitelerin mobil uyumlu tasarımlara sahip olması gerektiğini vurguluyor. Sitelerin m.siteadi.com şeklinde domainler üzerinde kuracakları sitelere, ziyaretçi eğer mobil cihaz üzerinden ulaşmak istiyorsa bu özel alan adına açılmış mobil duyarlı ara yüzüne yönlendirmesini istiyordu.

Google hatta site sahibi olup mobil uyumu bulunmayan sitelere bir bir mail atarak mobil uyumlu hale getirmesi için zamanında uyarılarda bulunmuştu.

Hiç denk geldiğiniz oluyor mu bilmiyorum ama biz bazen denk geldiğimiz mobil uyumluluğu olmayan siteleri görüyoruz. Sanırım önemli kuruluşların olması sebebi ile hala mobil aramalarda karşımıza çıkıyor.

Mobil-uyumlu-ve-sayfa Mobil uyum ve masaüstü sayfa deneyimi testi
Mobil uyum ve masaüstü sayfa deneyimi testi

Mobil ve masaüstü sayfa deneyimi testi

Masaüstü sayfa denetimi testini oluşturmak için şu sıralamayı uygulayın:

  • Chrome’ da web sitenizi açın,
  • Üç noktalı alandan “Diğer araçlar” ve sonrasında “Geliştirici araçları” bölümüne geçin,
  • Sağ tarafda “Device” başlığı altında mobile veya desktop olanı seçin,
  • Son olarak testi başlatmak için “Generate report” butonuna basın.

Diğer test araçları ise;

  • webpagetest.org
  • pagespeed.web.dev
  • gtmetrix.com
teknik destek