Şimdi yükleniyor

iPhone 8 ve iPhone X, Hızlı Şarj Özelliği ile Sadece 30 Dakikada Yüzde 50 Şarj Edilebilecek!

iPhone 8 Hızlı Şarj

iPhone 8 ve iPhone X, Hızlı Şarj Özelliği ile Sadece 30 Dakikada Yüzde 50 Şarj Edilebilecek!

Apple dünkü özel etkinliğinde sahnede bahsetmese de, hem iPhone X‘e hem de iPhone 8‘e (iPhone 8 Plus’da dahil) hızlı şarj özelliğini dahil ettiği ortaya çıktı. Bu özellik sayesinde, yeni iPhone modellerinin pili yalnızca 30 dakikada yüzde 50 şarj edilebiliyor.

Maalesef bu hızlı şarj özelliği aygıtların kutusundan çıkacak olan güç adaptörü ile kullanılamıyor. iPhone 8 ve iPhone X’de hızlı şarj özelliğini kullanabilmek için MacBook ve MacBook Pro modelleriyle birlikte satılan 29W, 61W veya 87W USB-C güç adaptörlerinden herhangi birisi ile şarj edilmeleri gerekiyor.

teknik destek

Şu anda en ucuz USB-C güç adaptörü, 239 TL fiyat ile 29W sürümüdür. Sırasıyla 61W ve 87W güç adaptörlerinin fiyatı 339 TL ve 379 TL’dir.

USB-C güç adaptörü ile birlikte bir de USB-C – USB adaptörüne (89 TL) veya USB-C – Lightning kablosuna ihtiyaç var. USB-C – Lightning kablosu 1 metre ve 2 metre olarak sırasıyla 129 TL ve 169 TL’den satılıyor.

Yani, iPhone 8 veya iPhone X için en ucuz hızlı şarj çözümünün toplam maliyeti 328 TL olacaktır.

Her iki cihaz da Qi uyumlu kablosuz şarj aksesuarlarını destekliyor. Belkin ve Mophie kablosuz şarj aksesuarları bu yılın ilerleyen günlerinde cihazlara verilecek güncelleme ile yüksek hızlı şarjı desteklemeye başlayacaklar ancak; bu hızın USB-C şarj adaptörü ile sağlanan hızlı şarj hızı ile eşleşmediğinin belirtelim.

Pil ömrü konusunda ise, iPhone X, iPhone 7’den iki saat daha fazla pil ömrü sunarken, iPhone 8 ve 8 Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile aynı pil ömrünü sunmaya devam ediyor.

teknik destek

1 yorum

comments user
sertaç

iyide suan da hali haızrda bir macbook adaptörü ile normale göre daha hızlı şarj etmek mumkun değil mi? bence bu tam oalrak hızlı sarj teknolojisi değil. örneğin hızlı şarj destekleyen samsung bir telefonu kutu içerisinden cıkan adaptör ile hızlıca sarj edebiliyoruz. w değeri de oyle 29 veya daha yuksek filan değil genelde 8-10w filan oluyor ve bu adaptör ile hızlı şarj edilebiliyor.

apple hızlı sarj olarak tanıtması kelime oyunu gibi sanki. kutu içinden 5w adaptör cıkıyor hadi diyelimki 10w veya 12w ipad adaptörü cıkıyor olsaydı bununla 30 dk içinde yaklasık %50 şarj edebiliyorsunuz deseydi o zaman ok. fakat yuksek amper gucu olan her turlu adaptör zaten pili daha cabuk doldurur bu zaten normal bir olay.

Yanlışım varsa düzeltilsin lütfen.

Yorumlar kapalı.