Şimdi yükleniyor

iPhone Batarya Durumu’nu Kontrol Etmenin 4 Yolu

iPhone Batarya Durumu

iPhone Batarya Durumu’nu Kontrol Etmenin 4 Yolu

Son Güncelleme tarihi 13 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

iPhone batarya durumu nasıl kontrol edilir?, iPhone batarya sağlığını kontrol etmek için ne gerekli?, Pilimin sağlığı nasıl? gibi soruların cevapları bu yazımızda!

teknik destek

Apple’ın pil sağlığı bozulan iPhone’ların işlemci frekansını düşürmesi ile baş gösteren performans sorunları hakkındaki tartışmalar dur durak bilmiyor. Apple’a göre bu durum pilin kimyası ile alakalıyken kullanıcılar kendi rızaları olmadan yazılım güncellemeleri ile bunun yapılıyor olmasına karşılar.

Durum böyle olunca iPhone, iPad veya iPod touch’ın pilinin sağlıklı olup olmadığının tespiti yapmak ve gerekiyorsa pil değişimi yaparak cihazın düşen performansını artırmak oldukça önemli. Burada önemli olan kısım pilin sağlığının doğru olarak tespit edilmesinden geçiyor.

Bu yazımızda herhangi bir iOS cihazın pil durumunu (iPhone pil durumu ve iPad, iPod touch için) kontrol etmenin ve mevcut pil kapasitesini öğrenmenin 4 farklı yöntemini anlatacağız. En basitinden en kapsamlısına doğru pek çok yöntemi önünüze koyacağız diyebiliriz.

iPhone Batarya Durumu Kontrol Etme Yöntemleri

App Store Uygulamalarıyla Vakit Kaybetmeyin!

Öncelikle App Store’dan size pil bilgileri veren üçüncü parti uygulamalardan uzak durun. Çünkü Apple, iOS 10’un piyasaya sürülmesinden bu yana üçüncü parti uygulamaların cihazların pil ayrıntılarına olan erişimin önünü kesti. Kısacası App Store’daki mevcut uygulamalardaki pil verilerin gerçeği yansıtmadığını önemle hatırlatalım.

iPhone veya iPad’in Mevcut Pil Ayarlarını Kontrol Edin

iPhone batarya durumunu kontrol etmenin en sağlıklı ve en kolay yöntemi cihazınızın Ayarlar uygulamasını kullanmaktan geçiyor. Ayarlar > Pil menüsüne giderek buradan pilinizin değiştirilip değiştirilmemesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Menü üzerinden fazla ayrıntıya ulaşmanız mümkün değildir ancak pilin değiştirilmesi gerekiyorsa buradan gerekli uyarıya ulaşabilirsiniz.

Eğer ki herhangi bir uyarı göremiyorsanız pilinizin durumu iyidir ve değiştirilmesi gerekmiyor demektir.

Konsol Uygulamasını Kullanarak Pil Durumunu Gözlemleyin

Tüm Mac’lerde önceden kurulu olarak gelen Konsol uygulamasını kullanarak iPhone veya iPad’in pilinin sağlık durumu hakkında biraz daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Uygulama ile pil durumunu öğrenebilmek için uygulamayı çalıştırmanız ve iPhone’unuzu lightning kablosu ile Mac’inize bağlamanız yeterli. Elbetteki iPhone’unuzun kilidini açmayı unutmayın.

Uygulamanın görevini yapması için bi 10-15 saniye bekleyin. Ardından arama kısmından “batteryhealth” terimi arayın ve gelen sonuçlardan ilkinin üstüne tıklayın. Buradan pil durumu ile ilgili test sonucunu görebilirsiniz.

Alternatif Uygulamalara Yönelin

Şu anda pil sağlığının tespiti konusunda kendini kanıtlamış özellikle de macOS platformu ile uyumlu pek çok uygulama mevcut. Bu uygulamalardan birisi de daha önce detaylarını sizlerle paylaştığımız uygulaması.

Uygulama ile iPhone, iPad, iPod touch hatta Mac’in pil durumunu nasıl gözlemleyebileceğinizi aşağıdaki ilgili yazımızdan görebilirsiniz.

İlgili Yazı: iPhone, iPad ve Mac’in Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

iPhone Batarya Durumunu Öğrenmenin En İyi Yolu

iPhone-Pil-Durumu iPhone Batarya Durumu'nu Kontrol Etmenin 4 Yolu

Elbetteki ne kadar yöntem paylaşırsak paylaşalım hiçbiri Apple’ın kendi testleri kadar sağlıklı olmayacaktır. Bu nedenle cihazınızın bataryasının sağlığı hakkında en net bilgiyi doğrudan Apple’dan alabileceğinizin altını çizelim.

Bunun için bir Apple Store veya yetkili Apple servisinin yolunu tutmanıza gerek yok. Apple Destek uygulaması üzerinden mesai saatleri içerisinde bir Apple yetkilisi ile görüşerek cihazınızın pil durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. İlgili uygulamayı > buradan itunes.apple. com/tr/app/apple-destek/id1130498044?l=tr&mt=8 devam ederek App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Cihazınızın garantisi devam ediyorsa ve pil sağlığı beklenenden daha erken süre içerisinde gitmiş ise muhtemelen piliniz Apple’ın sunduğu garanti kapsamında ücretsiz olarak değiştirlecektir. Apple’ın bir pili garanti kapsamında değiştirebilmesinin temelinde 500 şarj döngüsü yatmaktadır. Yani cihazınızı aldığınız günden bu yana 300 kez şarj ettiyseniz ve pilin sağlığı bozulduysa böyle bir durumda yüksek ihtimalle pilinizi hiçbir ücret alınmadan garanti kapsamında değiştirilir.

Elbetteki Apple’ın şartları değişkenlik gösterebilir. Bunun en net cevabını şüphesiz size Apple verecektir.

Pil Değişiminin Performansa Olan Etkisi

Öncelikle bir iPhone 7, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5s, iPhone SE kullanıcısıysanız ve her iOS güncellemesi ile cihazınızın performansının düştüğünü düşünüyorsanız pilinizin durumunu muhakkak kontrol edin veya ettirin. Çünkü Apple’ın yazılımsal güç dengeleme sistemine piliniz takılmış olabilir. Bu da doğal olarak cihazınızın beklenmedik kapanma sorunu ile karşılaşmaması adına beraberinde işlemci frekansının düşürülmesini ve akabinde performansın düşmesine neden olmuş olabilir.

Piliniz değiştiği zaman performansta hissedilir düzeyde değişim olduğunu söyleyen pek çok kullanıcı mevcut. Bu kullanıcı görüşlerinden yola çıkarak cihaz performansınının artacağını söyleyebiliriz.

teknik destek

1 yorum

comments user
Ömer

İphone 5s var benim son güncellenme den sonra bekleme moduna alınca kapanıyor bende 1 haftadır filan bekleme moduna almadan ekran açık kullanıyorum.

Yorumlar kapalı.