Şimdi yükleniyor

Jailbreak Cydia Kaynakları Bir Bir Kapanıyor!

Jailbreak iPhone

Jailbreak Cydia Kaynakları Bir Bir Kapanıyor!

Son Güncelleme tarihi 24 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

ModMy bugün, Jailbreak‘li iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarına temalar, uygulamalar, ek özellikler ve diğer uygulamaları/dosyaları indirmek için Apple Store alternatifi ve esasında bir Cydia reposu olan ModMyi’ı kapattıklarını açıkladı.

teknik destek

Geçtiğimiz hafta ZodTTD /MacCiti reposu da kapatılmıştı. Yani Cydia’nın önde gelen varsayılan repolarından ikisi bu ay itibariyle artık faal durumda değil. ModMy, Jailbreak topluluğunun geliştiricilerinin aktivitelerini sürdürmeye devam etmeleri için son büyük Cydia kaynağı olan BigBoss reposunun kullanılmasını öneriyor.

İki önemli Cydia reposunun kapatılması, artık pek güncel kalamayan Jailbreak dünyasına insanların azalan ilgisinden kaynaklanıyor gibi duruyor.

iPhone ve iPod touch ilk kez 2007’de piyasaya çıktılarında, Jailbreak eğlenceli ve pratik olması ile hızla popülarite kazanmıştı. Özellikle Jailbreak’in App Store’dan önce kullanıcılara uygulama ve oyun yüklemelerine izin veren bir mağaza olduğunun altını çizelim. Jailbreak işlemi, bir kullanıcının duvar kağıdı ayarlaması kadar basit yapılabiliyor ve son derece kullanışlı sonuçlar ortaya koyuyordu.

Daha sonraki yıllarda bile, Apple’ın iOS’a Jailbreak geliştiricilerden görerek aktardığı onlarca hatta yüzlerce mevcut iOS özelliği oldu. Kısa mesajlar için hızlı yanıt, ekran kaydı gibi özellikler ilk olarak Jailbreak sayesinde iOS cihazlarda görülmüştü.

Bu çoğu ilgi çeken özelliğin artık iOS’ta standart hale gelmesi ile Jailbreak cazibesini kaybetmeye başladı ve Apple’ın yazılım açığını yüksek meblağ ödemelerle ödüllendirmesi güvenlik geliştiricilerini Apple ile işbirliği yapmaya itti.

Şu anda son derece durağan bir Jailbreak dünyası ile karşı karşıyayız ve uzmanlara göre artık Jailbreak devri bitti. Son yaşanan gelişmelere bakarak, Jailbreak dünyasının bitmekle kalmayıp ne yazık ki tarih olacağını anlıyoruz.

teknik destek