Şimdi yükleniyor

TCP ne işe yarar nedir?

TCP ne ise yarar nedir

TCP ne işe yarar nedir?

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

TCP, çoğunlukla bilgisayar kullanıcılarının manuel olarak ip ve dns tanımlaması yaparken karşılaştığı bir terim. Bazıları ara ara görmekte ama aklına veya önemsemedikleri için ne işe yarar ve TCP nedir diye bakmaz.

teknik destek

Unutmadan birde güvenlik kameraları için port açarken modemin nat kısmında UDP ve TCP olarak görülmekte.

İlk zamanlarda, ağlar vasıtasıyla, bilgisayarların birbirleriyle iletişime geçebilmesi için, yani iki bilgisayarın birbiriyle haberleşebilmesi için, aynı marka/model cihazların kullanması gerekiyordu. Bu nedenle üreticiler tarafından, cihazların birbirleriyle problemsiz ve belirli bir düzen içinde haberleşebilmesi için, çeşitli standartlar geliştirme, yoluna gitmişlerdir. Bunlardan en yaygın kullanılanları, 7 katmanlı OSI referans modelidir ve Açık Sistem Bağlantıları komitesince geliştirilmiştir. Diğeri ise; Amerikan Savunma Bakanlığının geliştirmiş olduğu, TCP/IP referans modelidir.

TCP / IP Nedir?

TCP, oldukça yaygın kullanılan bir protokoldür. TCP/IP protokolü, diğer iletişim ağlarında da kullanılabilir özelliktedir. Birbirinden, farklı bilgisayarı ya da iş istasyonlarını birbirlerine bağlayan yerel ağlarda (LAN) oldukça yaygın kullanılır. TCP açılımı; Transmission Control Protocol şeklindedir. İnternet Protocol ise; IP’ın açılımıdır. TCP/IP de veri alışverişi yapılırken, katmanlara göre yapılır. Ayrıca, Veriler katmanlara göre paketlenir. Bu şekilde veri gönderimi, yapılmaktadır. Alıcı tarafta ise, paketler tek tek açılır, veriler böylece ulaşmış olur.

Katmanlar ve Protokollerin işleyişi

Web sayfasının saklı bulunduğu, sunucuda uygulamalar, sayfanın HTML ver biçiminde bir çıktısını oluşturmaktadır. Bu veriyi, HTTP protokolüyle gönder komutunu vermektedir. Bu işlem 4. katmanda yani uygulama katmanında gerçekleşir. Buradan çıkan veri ise, 3. katmana yani taşıma katmanına gönderilmektedir. Bu katmanda, veriye taşıma katmanının bilgileri yani port bilgisi verilmektedir.

Aynı zamanda veri boyutu eklenmekte. 3. Katmandan çıkmış veri paketine, verinin gönderilecek olan sistemin ve sizin PC’ ye IP adresleriyle, veri son halinin boyutu eklenmektedir. Son katmanda, yani fiziksel katmanda ise; fiziksel adresler ve verinin yeni boyutu pakete eklenip, sunucudan çıkar. Daha sonra sunucudan çıkan veriler, sizin bilgisayarınıza ulaşmış olur.

tcp-nedir TCP ne işe yarar nedir?
TCP ne işe yarar nedir?
teknik destek