Şimdi yükleniyor

Telefonda bağlantınız gizle değil hatası

Google bağlantısı güvenli değil sorunu

Telefonda bağlantınız gizle değil hatası

Son Güncelleme tarihi 3 Ekim 2021 by Teknoloji Haber

Safari’ ye veya Google Chrome girdiğinizde cep telefonda bağlantınız gizle değil hatası yaşayanlar oluyor. Çok yaygın bir sorun değil ama çoğunlukla bilgisayarda karşınıza çıkar. Sanırız bir kaç gün olmuştur bizde böyle bir şeye denk geldik. Kullanıcısının ne zamandır uyarı aldığını bilmediğimizden genel adımları uygulamıştık.

teknik destek

Bağlantınız gizle değil, tarayıcı kullanırken girilen herhangi bir sitenin güvenli değil dediği bir koruma uyarısıdır. Uzun zamandır çoğunlukla tarihte yanlışlık görülmesinden dolayı çıkan bir bildirimdi. Lakin farklı nedenlerde de yaşandığını gördük. Hele ki Windows 7 desteğinin sonlandırılmasından sonra daha sık karşılaşıldığını düşünüyoruz.

Sürekli bağlantınız gizle değil çıkıyor mu?

Bizde olan problemi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Karşımıza çıkan bilgisayarda yüklü olan sistem Win 7 ve devlet siteleri hariç http / https uzantılı sitelere girdiğinizde herhangi bir sorunla karşılaşmıyoruz. Lakin e-devlet (turkiye.gov.tr) ve earsivportal.efatura.gov.tr gibi sitelerini açtığımızda “Bağlantınız gizli değil” sorunu çıkıyordu. Ne yaptıysak bu uyarı devam etti. O an için kalıcı olarak çözüm olmadı. Zaten hem zaman hem de elimizdeki imkanlar kısıtlıydı. Sistemin donanımı düşük olduğundan yavaş çalışıyordu.

Gözlemlediğimiz genel sorunları:

 • Tarihin yanlış olmasından dolayı çoklu uyarılarla karşılaşırsınız.
 • Kritik çok sayıda güncellemenin olmamasından dolayı çıkma olasılığı var.
 • Virüs olmasından dolayı ilgili sitelerin şifreyle giriş yapmanızı engelleyebilir.
 • Koruma programının olmaması veya güncel olmaması.
 • DNS arızaları veya ayarlarla alakalı sorunlar.
 • Sistemin SSL sertifikasıyla alakalı problemleri.
 • Nadir tarayıcınızdan kaynaklı olması.
 • Sistemde arıza görülmesi.

Arızadan kasıt işletim sisteminin sorun çıkarması. Örnek yukarıdaki durumu araştırdığımızda sistemin kendi kendine sıfırladığı söyleniyor. Bir recovery durumu olmuş olabilir düşüncesi bizde oluşsa da tarif edilen biraz daha değişik gibi duruyor. Ondan sonra aksaklıklar çıktı söylendi.

baglantiniz-gizli-degil-1 Telefonda bağlantınız gizle değil hatası
Telefonda bağlantınız gizle değil hatası

Telefonda bağlantısı güvenli değil çıkarsa

Bu da aynı nedenle ortaya çıkıyor. Edge ve İnternet Explorer’ da bu şekilde uyarı verebiliyor. Cihazınız büyük ihtimal Android olacağını düşünüyoruz. En sık aksaklık çıkaran sistem denilebilir. iOS gibi kapalı bir sistem olmadığından sık sıkıntılar yaşanabiliyor. iPhone cihazlarda üreticinin kendi işletim sistemini kullanıyor olmasından dolayı daha stabil bir haldedir.

Yukarıda mantıklı olanların denenmesi gerekiyor. Ek olanları da aşağıya ekliyoruz.

 • Bağlantı yaptığınız WiFi ise kendi internet paketinizle denemeyi unutmayınız. Kullanılan kablosuz bağlantıyı da başka yerlerden yaparak denenebilir. Paylaşımlı veya ortak kullanıma açılan ağlarda güvenlik riskleri yaşanabiliyor.
 • Yine tarih faktörünü unutmayınız. İşlemlerden sonra kapat aç yapalım.
 • Cihaza yüklü olan uygulamaların güvenli görülmemesi.
 • Kurulu güvenlik / bakım uygulamalarının engel oluşturması.
 • Güncellemelerin yapılmaması. Artı kurulu uygulamalarla yazılım sürümünün uyumsuzluk yaşatması.
 • Yine yüklü sertifika hizmetinde görülen sorunlar.
 • Tarayıcıyla alakalı olası sıkıntılar.

Denemelere göre yol alabilirsiniz.

Yukarıdakiler denenir ve duruma göre elle dns tanımlanması yapılacak. Sonrasında çoklu tarayıcılarla test edilebilir. Chrome ve diğerlerinin geçiş temizliği veya sıfırlanması yapılabilir.

iPhone’ da bağlantınız gizle değil çıkıyorsa kesinlikle artı ağ ayarının sıfırlanmasını öneriyoruz. Genel içerisinde göreceksiniz.

teknik destek