Şimdi yükleniyor

Televizyonda WiFi bağlanıyor ama internet yok

Televizyonda WiFi bağlanıyor ama internet yok

Son Güncelleme tarihi 5 Temmuz 2022 by Teknoloji Haber

Televizyonda WiFi bağlanıyor ama internet yok sorunu aynı zamanda bilgisayarda ve telefonda yaşanıyor.

teknik destek

Yakın bir tarihte Mi TV Box s Android TV cihazımızda karşımıza çıkmıştı. İlk başta anlamadık ama bir kaç denemeden sonra şöyle bir baktığımızda tarih ayarının yanlış olmasından dolayı sorun çıktığını gördük. Tabi yine aynı şey olduğunda bu seferde ağı unut diyerek çözüm sağladık.

Evet bizdeki kablosuz bağlantı sorununda bu iki adımla çözüme ulaşmıştık. İçeriğimizde bu tip problemlerde ne gibi şeyler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

WiFi bağlanıyor ama internet yok sorunu

Başlıktaki sorunun çözümüne yardımcı olacak adımları sırasıyla bahsedeceğiz. Kesin bunlardan birinin işinize yarayacağını düşünüyoruz.

Zaman zaman modemden, elektrikten, işletim sisteminden ve virüsten kaynaklı bağlantı sorunları yaşanmakta. Şu an yaşadığınız belki önemsiz bir sorundur. Hatta gözünüzün önündeki nedeni göremiyorsunuz. Öncelikle olası bağlantı problemlerinden bahsedeceğiz. Yazı devamında ise ne yapmanız gerekir bunlardan söz edeceğiz.

Şu sebeplerden biri veya bir kaçı ile alakalıdır:

 • Modeminizin ayarları sıfırlanmış ise (Elektrik kaynaklı veya modemin yazılımdan kaynaklı olasılıklar)
 • Bağlantı yapmaya çalıştığınız cihazın tarihi yanlış ise bağlantı sağlanmaz veya internet olmaz.
 • Fiziksel müdahale olasılığı (Modemin üstündeki butonlarla oynama)
 • IP çakışmalarının yaşanması
 • Uzun süredir açık kalan modemlerde yaşanan sorunlar
 • Modem ayarlarının düzgün yapılmaması veya bağlantı yapmaya çalıştığınız cihaz için bir kaç ayar değişikliğine gitmeniz gerekiyor
 • Dış müdahaleler

Ve dahası var.

Kablosuz bağlanıyor ama internet yok için yapılacaklar

Yukarıdakilerin kontrolünden sonra yapacağını ekstra adımları da bu başlık altında toplayacağız.

Bizde yaşanan birincisi tarih seçeneğinin yanlış olması. İkindi mesele bağlantı çakışmalarının yaşanması. Burada tarih güncel olarak düzeltildiğinde bir kaç saniye içerisinde bağlantınız sağlanır. Anlık bağlantı sorunlarında daha önce bağlı olan cihazdan girip kablosuz ağ adına dokunup ağı unut demeniz yeterli olacak. Tekrardan WiFi şifrenizi girerek bağlantı deneyin.

Bazen de kablosuz bağlantının şifresi değiştirilmiş ve daha önce bağlantı yapıldığından dolayı yanlış şifre hatası yerine bağlanılamıyor gibi uyarılar çıkar. Bunda da yine ağ unut yapılması şart.

IP sorunlarında ise, sorunlu cihaza elle IP ataması yapın. Sonra modeminizi yeniden başlatın. IP ataması yapmasanız dahi modemin yeniden başlatılması gerekiyor.

Modem ayarlarında kablosuz kanal ayarının 11 olarak elle yapılması gerekiyor. Birde duruma göre şifreleme tipini değiştirip denersiniz.

Ağ unut için gerekli adımlar

Örnek resimli anlatımı Windows 10 bilgisayardan aldık. İlk görselde gördüğünüz gibi WiFi simgesi tarih alanında yer alıyor. Bu simgeye dokunduğunuzda ikinci görselde unut yazılı seçeneğe dokunmanız yeterli olacak. Sonra tekrar ağ adınıza dokunup güncel olan şifreyi yazmanız gerekiyor.

WiFi-baglaniyor-ama-internet-yok-1 Televizyonda WiFi bağlanıyor ama internet yok
WiFi bağlanmıyor sorunu

Telefonlarda da yine aynı simge üzerinden işlem yapacaksınız. Android için bu şekilde ama iPhone için ! işaretine dokunarak ilgili seçeneği göreceksiniz.

WiFi-baglaniyor-ama-internet-yok-2 Televizyonda WiFi bağlanıyor ama internet yok
Televizyonda WiFi bağlanıyor ama internet yok

Modem kablosuz çekim sorunu

Modemde wifi çekmiyor sinyal simgesi göstermiyor gibi durumların temel nedenini birlikte inceleyeceğiz. Yazımızda çözüm olacağını düşündüğümüz önerilerimizi de bulacaksınız.

Wifi neden çekmiyor ya da neden sinyal yetersiz önce bunu bir inceleyelim:

 • Modemin yazılımına kanal ayarının oto olarak bırakılması bazen çekimde sorun yaşanır. Bunu 11 veya biraz aşağısı bir değer yapmanızı öneririz.
 • Modemi kapalı bir yerde tutuyorsanız bulunduğunuz yerde her alanda sağlıklı internet kullanımı gerçekleştiremezsiniz. Hatta hız dahi düşer.
 • Modemin yazılımının güncellenmesine giden bir süreçle karşı karşıya kalma olasılığı var.
 • Yetersiz veya arızalı bir modemde böyle şeyler yaşanma olasılığı her zaman vardır.
 • Sinyal yükseltici cihaz kullanmanız bir çok problemi çözeceğini düşünüyoruz.

Wifi sinyal yok sorunu ise modem arayüzünden veya fiziksel butondan kapatıldığı anlamına gelebilir. Birde bağlantı yapılan cihazdan ağı unut ile sorun çözülebilir.

Kablosuz çekim sorunları için sinyal güçlendirici cihazlar kesinlikle iş görmekte. Ama kalitesiz bir markanın cihazını almamanızı öneriyoruz. Kalitesiz ürünler farklı sorunları doğurur.

Unutmadan modemin çok aşağıda olmamasına ve yakınında sinyali engelleyecek bir mobilya olmamasına dikkat edin. Birde bazı elektronik cihazlar sinyal yok veya sinyal seviyesine neden olacaktır.

Yukarıdakilerle aynı zamanda televizyonda WiFi bağlanmıyor sorununa da yanıt bulacaksınız. WiFi bağlanıyor ama internet yok bilgisayarda kullanılan işletim sisteminden kaynaklı olması olasılığı için sistem geri yüklemenin çalıştırılması gerekir. Şu an için Windows 11 sistemde böyle bir problem var mı pek şikayetle karşılaşmadık.

Örnek başka bir haberimiz Smart TV WiFi bağlanmıyor yazısını da okumanızı öneriyoruz.

teknik destek