Şimdi yükleniyor

WhatsApp Ekran Kaydında Sesi Kaydetmiyor

WhatsApp Ekran Kaydında Sesi Kaydetmiyor

Son Güncelleme tarihi 21 Mart 2024 by Teknoloji Haber

WhatsApp görüntülü aramada ekran kaydı sesini kaydetmiyor çoğu kullanıcının merak ettiği sorulardan biri. Bizde iPhone 7 ve iPhone 11′ de yaptığımız testte kayıt edemedik. Yardımcı uygulamaları denedik durum yine aynı. Sanırız ya uygulama kısmında ya iOS kısmında yapılan güncellemelerden dolayı veri gizliliği adına engel getirilmiş olabilir.

teknik destek

Görüntülü aramayı kaydetme bazen iyi niyetle bazen de kötü niyetle yapılıyor olabiliyor. Geliştiriciler bunun önüne geçmek adına sisteme kısıtlama getirebiliyor. Android açık kaynaklı olmasından dolayı herhangi bir kısıtlamanın aşılması çok zor olmuyor. Lakin Apple’ un kapalı yapı bir sistemi olduğundan çok zor oluyor. Artı açığı sonraki güncellemeyle kapatabiliyorlar.

Bazı eski iOS versiyonuna sahip telefonlarda ses kaydı denenebilir. Yardımcı uygulamaları App Store üzerinden araştırabilirsiniz. Lakin denemeden önce çoğunun ücretli olduğunu belirtelim. Deneme sürümünü sunanların bazıları ödeme yöntemi ekli olmasa da kısıtlı özelliklerle kullanıma izin verebiliyor. Ödeme yönteminin ekli olması gerekenlerde fake bir ödeme yöntemi eklenebilir. Örnek sanal kart eklersiniz ve internet alışverişine kapatırsınız. Ya da işiniz bittiğinde iptal edersiniz.

WhatsApp Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

Görüntülü görüşme sırasında ekranı aşağıya veya yukarıya çekerek yuvarlak kayıt simgesine dokunarak işlemi başlatırsınız. Kaydı durdurmak için sol üst kenardaki kırmızı bölüme tıklayarak durdurmaya dokunun. Ya da yine kaydırarak.

Görüntüyü kaydedemiyorum diyenlerin cihazlarını kapatıp açmaları, güncellemelerin yapılması (iOS ve uygulamanın) ve duruma göre kullanılan WhatsApp versiyonu ile alakalıysa eski bir kaç versiyonu yükleyerek denenebilir.

Görüntü kaydı alınmıyorsa;

 • Telefonun kapatılması ve farklı bir internet ile test edilmesi gerekiyor.
 • Cihazdan kaynaklı mıdır diyerek başka bir cihazla deneyiniz.
 • Önbellek, veriler ve güncellemelerin kaldırılması seçeneklerini deneyiniz. (Samsung ve Huawei gibi Android telefonlarda)
 • Çıkmış olan versiyonda problem görülmesinin testi için önceki sürümler denenebilir.
 • Boş alanın sistemin kullanımına yeterli olmayabilir.
 • Bazı modellerde tarihin yanlış olmasından dolayı sorun çıkabilir.

WhatsApp Ekran Kaydında Ses Kaydetmiyor

Dediğimiz gibi güvenlikle alakalı olduğundan bir engelleme söz konusu. Belki paralı olan uygulamalardan biri işe yarayabilir. Yine denemek isteyenler ödeme yöntemine geçerli olan bir şeyi eklemeden işlem yapmaları önerilir. Mobil şube kullananlar sanal kartla işini halledebilir. Bir gün veya yedi gün ücretsiz kullanımdan yararlanabilir.

WhatsApp-ekran-kaydi-2 WhatsApp Ekran Kaydında Sesi Kaydetmiyor
WhatsApp ekran kaydında sesi kaydetmiyor

Normal durumlarda WhatsApp ekran kaydında ses kaydediyor ama son zamanlarda kaydetmiyorsa, bunun olası nedenleri ve yapılacakları aşağıya ekliyoruz. Ancak güvenlik gereği ses kaydı engellenir.

WhatsApp Ekran Kaydında Ses Kaydetmiyor Sorunu

WhatsApp kullanıcıları bazen ekran kaydı yaparken sesin kaydedilmediği sorunuyla karşılaşabilirler. Bu durum, kullanıcıların iletişim videolarını veya sesli aramalarını kaydetmek istediklerinde oldukça sıkıntılı bir hale gelebiliyor.

1. İzinleri Kontrol Edin:

 • Telefonunuzun ses kaydı yapmak için gerekli izinlere sahip olduğundan emin olun. Ayarlar bölümünden Uygulama İzinleri veya Uygulama Yöneticisi’ne giderek WhatsApp’ın mikrofon izinlerini kontrol edin.

2. Telefonun Ses Ayarlarını Kontrol Edin:

 • Telefonunuzun ses seviyesini kontrol edin ve sessiz moda alınmadığından emin olun. Ses kaydı yaparken veya video çekerken telefonunuzun sesi kapatılmışsa, bu soruna neden olabilir.

3. WhatsApp Güncellemelerini Kontrol Edin:

 • WhatsApp uygulamanızın güncel olduğundan emin olun. Eski sürümlerde bazı uyumsuzluklar ve hatalar olabilir. Google Play Store veya App Store’dan en son WhatsApp sürümünü indirin ve yükleyin.

4. Telefonunuzu Yeniden Başlatın:

 • Telefonunuzu yeniden başlatmak, çeşitli teknik sorunların çözülmesine yardımcı olabilir. Bazen arka planda çalışan uygulamalar veya hafıza sorunları ses kaydı işlemine müdahale edebilir.

5. Diğer Uygulamaları Kontrol Edin:

 • Başka herhangi bir ekran kayıt veya ses kaydı uygulaması kullanıyorsanız, bunların WhatsApp ile çakışmaması için kapatın veya devre dışı bırakın.

6. Fabrika Ayarlarına Dönme:

 • Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, son çare olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Ancak, bu işlem telefonunuzdaki tüm verileri sileceği için dikkatli olun ve öncelikle yedek almayı unutmayın.

Bu adımları denedikten sonra WhatsApp ekran kaydı sırasında sesin hala kaydedilmediğini fark ederseniz, telefonunuzun üretici firması veya resmi destek hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz. Sorunun donanımsal bir sorun olabileceği durumlarda profesyonel destek almak önemlidir.

teknik destek