Şimdi yükleniyor

Windows 11 sürücü yükleme hatası

Windows 11 sürücü yükleme hatası

Son Güncelleme tarihi 6 Temmuz 2021 by Teknoloji Haber

Deneme olarak yayına alınan Windows Insider için driver kurulumu sırasında sorunlarla karşılaşanlar olabilir. Genelde Windows 11 sürücü yükleme otomatik yapılacaktır ama eski modellerin görmeme olasılığı için manuel kurulumun çalıştırılması gerekiyor.

teknik destek

Sistemin son kullanıcıya ulaşması biraz zaman alacağa benziyor. Resmi olmayan açıklamalara bakıldığında bu yılın sonları veya 2022 ilk çeyreğinde çıkma olasılığı bulunuyor.

Şu aralar adından söz eden yeni sistemin arayüz görüntüleri paylaşılıyor. Bende kullanmak istiyorum şeklinde yazanlara sanal makinadan kullanım gerçekleşmesini öneriyoruz.

Olası kullanımlarda farklı nedenlerden uyumsuzluklar yaşanabiliyor. Otomatik sürücü kurulumu yapılamayan sistemlerde ister sürücü bulma programı tercih edilir istenirse donanım kimliğinden bakılarak araştırılır.

Windows 11 driver bulma programları

Çoğunlukla ücreti programların işe yaradığını görüyoruz. Tespit edilen driver yüklenmesi için pro yani paralı sürüme geçilmesi önerisi veriliyor. Buna gerek bulunmuyor. Az da olsa ücretsiz yükleme sağlayan yazılımlarda var.

Bulma programlarında geçerli versiyonların indirilmediği durumlar var. Burada donanımın kimliği kontrol edilerek Google’ dan aratılıp kurulabilir.

“Driver booster” ve benzeri olanları inceleyiniz. Özellikle kullanıcıların yorumlarını okumanızı öneririz.

Uyarı olarak dikkat etmeniz gereken iki husus var. Birincisi farklı bir versiyon önerilebiliyor ve bu bazen uyumsuzluğa yol açabiliyor. Diğeri ise full olarak indirmeye açılan dosyalara yerleştirilen virüsler.

Bunun dışında bilgisayara yardımcı programı kurarken yanında ne gibi özelliği kurmanın seçilmesi gerekiyor. Bir bakmışsınız istemediğiniz program ve tarayıcı kurulmuş oluyor.

Windows 11 manuel sürücü indirme

  • Aygıt yönetici adlı bölüme giriniz ve ! veya ? şeklindeki simgeli olan sürücülerin üstüne çift tıkla basınız.
  • Ayrıntılar” yazana geçiniz. ve özellik başlığının altında “Donanım kimlikleri” yazanla devam ediniz.
  • Burada ilk satırdaki yazanı kopyalayınız ve internetten arayınız. Çıkan sitelerden güvenli olan yerden indiriniz. Devid.info gibi yerler kullanılabiliyor.

Win 11 uyumlu sürücüler bulamazsanız Win 10 olanlardan devam ediniz. Önemli olan Bit değerine dikkat edilmesi.

Ekran kartı sürücüsü indirme işleminde doğru sürüm olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde siyah ekranla karşılaşabilirsiniz. Ses doğru değilse çalışma aksatılmadan devam edilebilir. Kablosuz sürücü içinde belki önce ethernet kullanılarak test edilebilir. Bağlantı varsa otomatik sürücü indirmeyi çalıştırınız.

Bizde Win 10′ da otomatik ses kartı tanıdı ama ses eskisine göre çok daha az çıkmaya başladı.

Sürücüyü tanımıyor sorunu

Donanım kaynağından doğru alanın kopyalanarak bulunmasını öneririz. Artı önceki eski bir kaç versiyon indirilebilir.

Çok defa yüklemeye çalışıldığında sistemde ekran hataları çıkacağınız düşünmekteyiz.

Duruma göre sistem geri yükleme çalıştırılabilir. Birde çakışan başka driveler olabilir. Eskisinin tamamen kaldırılması adına ccleaner tarazı programlardan yardım alınabilir. Kalıntılar temizlenip sistem yeniden başlatılıp ve tekrardan deneme yapılabilir. Duruma göre güvenli mod tercih edilebilir.

Sistem güncellemelerinin yapılması her zaman daha iyi olacaktır.

Windows-11-siyah-ekran-2-1 Windows 11 sürücü yükleme hatası
Windows 11 sürücü yükleme
teknik destek