Şimdi yükleniyor

Windows 11 yavaş açılıyor hızlandırma

Windows 11 yavaş açılıyor hızlandırma

Son Güncelleme tarihi 2 Ağustos 2021 by Teknoloji Haber

Henüz son kullanıcı için kullanıma açılmayan işletim sistemi Windows 11 yavaş açılıyor sorunu için şimdiden neler yapılabilir bunlar hakkında önerilerde bulunacağız. Sistemin testleri olumlu sonuçlanması ile bu yıl sonu veya 2022 ilk çeyreğinde genel kullanıma sunulmuş olacak.

teknik destek

Son sürümlerden bir tanesi olan Windows 11 denemeleri yapılmaya devam ederken kullanıcıları tarafından yavaş çalışması ile alakalı soruların sorulması söz konusu olmaya başladı. Bilgisayarınızın marka ve modeline göre bile değişkenlik gösteren nedenlerden dolayı yavaşlama sorunu ile karşı karşıya geliyor olmanız doğaldır.

Her bilgisayar ve modele uyan veya işletim sistemine çare olan bir çözüm olmadığından yavaşlama sorunlarına karşı önerilen yolları deneyerek ilerlemek daha doğru olacaktır. Bunların arasında herkes tarafından bilinen ve uygulanan yollardan bir tanesi gereksiz verileri silmektir. Gereksiz yere yer kaplayan dosyalarınızı silmek cihazınızın performansında gözle görülür bir iyileşme olmasına olanak tanır.

Windows 11 nasıl hızlandırılır?

Bilgisayarı hızlandırmak için yapılacaklardan bazılarını olasılık olarak hazırladık ve bu genelde diğer sistemlerde yapılan adımlar olduğunu şimdiden belirtelim.

Hızlandırma yapmak istemeniz halinde Windows 11 kullanıcısı olarak gereksiz dosyaları sildikten hemen sonra bazı kontrolleri yapmakta fayda vardır:

  • Cihazınızın Windows 11 ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız,
  • Hard disk depolamasının nasıl olduğuna ve sistemin rahat çalışması adına fazlası ile yer olduğuna dikkat etmelisiniz,
  • Cihazınızın hard diskinde SSD özelliği olmalıdır,
  • Hızlandırma programı kullanılabilir,
  • Birden çok antivirüs korumasından uzak durulmalı,
  • Sistemin ve kurulu programların güncelliğine dikkat edin,
  • Sistemin yer aldığı C dizininde gereksiz dosyalar ve programların kurulu olmamasına özen gösteriniz.

Bahsedilenlerin birçoğu özensiz ve dikkat edilmeyen kullanımdan kaynaklandığı için Windows 11 yavaşlama sorunları ortaya çıkar.

Windows 11 ayarları ve yapılandırma seçenekleri

Yavaşlama sorunu olanların çare araması halinde deneyecekleri işlemler arasında bulunanlar genelde gereksiz fonksiyonların ortadan kaldırılması yönündedir. Cihazınızın gerekli özenle kullanımı sayesinde çözüm olmaması için neden yoktur. Bundan dolayı mutlaka denemek ve ne oranda bir iyileştirme olduğuna bakmak önerilir.

Regedit, msconfig, görünüm ve yapılandırma seçeneklerini değiştiriniz. Açılışı hızlandırmak adına regedit alanında yapılacak işlemle az da olsa performans sağlayacaksınız.

“WaitToKillServiceTimeout” ve “MenuShowDelay” değerini düşürün.

Denetim masasındaki “Klavye” seçeneğine tıklayın ve yenileme gecikme hızını kısaltın.

Artı fare ayarlarını da değiştiriniz. Örnek çift tıklama hızını biraz hızlı olana doğru çekin.

Yine fare ayarlarında üst başlıkta bulunan “İşaretçi seçenekleri” alanında bulunan işaretin hızını biraz arttırınız.

Windows-11-yavas-aciliyor-2 Windows 11 yavaş açılıyor hızlandırma
Windows 11 yavaş açılıyor hızlandırma
Windows-11-yavas-aciliyor-2 Windows 11 yavaş açılıyor hızlandırma
Windows 11 nasıl hızlandırılır

Windows 11 açılışı hızlandırmak için en önemli parça SSD diyebiliriz. Mükemmel bir performans sağlayacaktır. Sonrasında belki RAM takviyesi yapılabilir.

Yukarıdaki işlemlere ek olarak hızlandırma programları denenebilir. Bir ya da iki tane işe yarayanı seçin ve denedikten sonra birine karar kılın. İsteyen bakımdan sonra onu da kaldırıp duruma göre ihtiyaç anında tekrar yükleyebilir.

teknik destek