Şimdi yükleniyor

Bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz hatası

Bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz hatası

Son Güncelleme tarihi 4 Ağustos 2021 by Teknoloji Haber

Instagram bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz nasıl çözülür aramalarına bu aralar denk geliyoruz. Özellikle orman yangınlarında yapılan canlı yayınlarda sürekli duraklıyor veya duruyor sorunu yaşanıyor.

teknik destek

Yazımızda artı ses geç geliyor yazı erkan geliyor sorunundan bahsedeceğiz. Bundan söz etme nedenimiz ise aynı durumlarda ortaya çıktığından dolayı ek bilgi amaçlı hazırladık.

Aşağıdakilerin denenmesinden önce başkalarında aynı şeyler oluyor mu diye araştırmanızı öneririz. Duruma göre aşağıdakileri inceleyiniz.

Canlı yayın yüklemede sorun yaşıyoruz mu?

Bu aralar karşınıza çıkıyorsa büyük ihtimal yayını yapan kişiyle veya bağlantınızla alakalı olduğunu düşünüyoruz. Bazı bölgelerde aşırı kullanımlarda hem internet hem uygulama tarafında aksaklıklar çıkabiliyor.

Bağlantınızda altyapı sorunları yaşayanlar ve yoğun bölgelerde kullanıma sahip olanlarda böyle şeyler yaşanabiliyor.

İlk denemelerde uygulamanın diğer özellikleri de test edilmeli diye düşünüyoruz. Örnek Reels ve TikTok üzerinden kesinlikle kontrol ediniz.

Çok sık yaşamazsınız ama yüklü olan başka uygulamaların birbirini olumsuz etkilediği oluyor. Burada anlamak adına durdurma veya kaldırılarak test edilebilir. Benzeri olanlar birbirini etkiler.

instagram-bu-canli-videoyu-yuklemede Bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz hatası
Bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz hatası

Canlı video yükleme sorunu için çözüm nedir?

Dün ve önceki gün karşımıza çıkan canlı yayında sorun yaşıyoruz problemi bizde aşırı yoğunlukla izah edilecek bir durumdu. Çok fazla yorumlar ve beğenilerle kasılan yayının birde internet bağlantısının yeteri hıza sahip olmaması ile bunlar birleşerek ortaya çıkıyordu.

 1. Canlı yayını yapan kişinin interneti ve kullandığı telefonun performansına göre şekillenebiliyor.
  1. İnternetin çok yavaşlaması gibi telefonun donanımının çok düşük olmasından kaynaklı yayın yapan kişinin de izleyeninde aynı durum varsa buna bağlı olabilir.
 2. Test için başka cihazlarla ve internetle denemenizi öneriyoruz.
  1. Ban oluşması veya farklı sebeplerden dolayı.
  2. DNS sorunlarında manuel başka adres girilmesi gerekebilir.
  3. Port gibi arızalarda VPN en iyi test yöntemlerinden biridir.
 3. Başka telefon yanında olmayanların kapat aç yaparak test etmeleri gerekiyor.
 4. Oturumunuzu sonlandırıp tekrar şifrenizi girerek kontrol ediniz.
 5. Yayın kalitesini düşürünüz.
  1. Yani görüntü kalitesinden ödün verirseniz daha hızlı veri aktarımının oluşacağını belirtelim.
 6. Yayına katılımcı değilseniz katılımcı olarak deneyebilirsiniz.
 7. Çok aşırıya kaçılan davranışların sonucu kısıtlamalar ile izah edilebilir.
  1. Çok fazla peş peşe yapılan yorumlar veya takip etmeler buna neden olabiliyor.
  2. Kullanıcıları rahatsız edici davranışların sonucu yapılan şikayetler.
 8. Uygulamanın sorunlu olması mümkün.
  1. Çıkarılan versiyonlarda çok az da olsa sorunlu olabiliyor. Bazı cihaz yazılımlarıyla uyumlu çalışmayabiliyor. Kaldırın ve öncekilerden biriyle deneyiniz.
  2. Cihazdaki uygulamalardan instagram’ a dokunun ve içeriğinde yer alan seçeneklere dokunun. Örnek güncelleme ve verilerin kaldırılması.

Hesabınızı işletme olarak veya Pro olarak türü değiştirilebilir. İşlemleri örnek olarak aşağıdaki görselde bulacaksınız. Hesap türü değiştirmeye girerek işleminizi yapınız. Korkmayın aynı yerden eskiye dönüş sorunsuz anında yapılıyor.

instagram-bu-canli-videoyu-yuklemede-3 Bu canlı videoyu yüklemede sorun yaşıyoruz hatası
Canlı video yükleme sorunu

Instagram ses geç ama yazı erken geliyor sorunu

Hikayelerde yazı erken geliyor ses geç problemi ile karşılaşıyorsanız bu makalede çözüm yollarını sıralıyor olacağız. Ses problemi yaşayan instagram kullanıcılarının işine yarayacağını düşündüğümüz bu yazıyı baştan sona okumanızı tavsiye ederiz.

Ses hiç gelmiyorsa, ses geç geliyorsa ya da yazı erken geliyorsa önceliğimiz basit birkaç adımı uygulamaya çalışmak olacak. Alternatif bilgileri de sunmaya çalışacağız.

Dünya çapında birçok kişinin kullandığı aktif bir paylaşım ağı. 2016 yılından itibaren bu ağda hikayeler de yayımlanabilmeye başlandı. Hikayelerde kullanıcılar kendi tercihlerine göre yayın yapabilmekteler. Başlangıçta 8 saniyelik kısa paylaşımlar yapılabiliyordu.

Kısa süre sonra hikayeler birbiri ile birleşerek istenen uzunlukta çekilebilme özelliği kazandı. İnstagram hikayeleri için ister sesli ister sessiz video ya da sadece fotoğraf paylaşımları yapılabiliyor. Hatta farklı kullanıcılara ait gönderiler, eğer kullanıcı paylaşımlarını paylaşmaya açtı ise, kendi hikayelerinizde paylaşılabilmekte.

Yazı ve ses sorunlarında bakılması gereken alanlar

Bazen kullanıcıların hikayelerde gezinirken yazı ile ses arasında örtüşmeme sorunu yaşadığını belirttiğini görebilirsiniz. Bu durumun farklı nedenleri olabilir. Sesi hiç alamıyorsanız önceliğiniz başka kullanıcılara ait hikayeleri de kontrol etmek olsun.

Başka kullanıcılarda ses var ama bazılarında yoksa yüksek ihtimalle kullanıcı hikayesini ses olmadan atmıştır. Eğer hiçbir hikayede ses gelmiyorsa bu durumda telefonunuzun sesini kontrol etmenizi öneririz. Ses aç tuşuna basarak ses seviyesini arttırabilirsiniz. Sorununuz çözülmediyse instagram uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Telefonunuzdaki uygulama güncel değilse lütfen güncel sürümüne yükseltiniz yani güncelleme yapınız. Buna rağmen hala instagram hikayelerde yazı erken geliyor ses geç geliyor ise telefonunuzu tamamen kapatıp birkaç dakika bekleyip tekrar açmalısınız. Tekrar açma işlemini tamamladıktan sonra 5 ile 10 dakika arasında beklemenizi öneririz. Eğer telefonunuzun alanı dolmuşsa kendine gelmesi zaman alacaktır.

Bekleme süreniz dolduğunda tekrar girmeyi deneyin. Hikayeleri seçin ve ses açma tuşunuza basın. Yüksek ihtimalle sorununuz çözülmüş olur. Yine de sorununuz çözülmemişse üzgünüz ama hikayeler ile ilgili sorunun giderilebilmesi için yeni sürümü için güncelleme bildiriminin gelmesini beklemek zorunda kalacaksınız.

teknik destek