İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Xiaomi çağrı başka cihazda cevaplandı ne demek

Xiaomi’ de gelen çağrıları göremiyorum ya da cevapsız çağrılar görünmüyor mu? Xiaomi çağrı başka cihazda cevaplandı ne demek diyenlere özel olarak araştırdığımız içeriğimizle bir çözüm yolu bulmaya çalışacağız.

teknik destek

Bizimde denk geldiğimiz özellikle “Xiaomi Mi 10T Pro çağrı başka bir cihazda cevaplandı” hatası bir çok kullanıcının karşılaştığını görüyoruz. Yazılanlara göre iPhone’ un bazı modellerinde yaşandığı yazılı. Bizde ise iPhone 11 Pro Max modellinde yaşandı.

Denk gelmemiş ve yazılanlara baktığımızda anladığımız kadarıyla volte açık olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. En azından biz öyle olduğunu düşünüyoruz ve belki modellere göre değişebilir.

Çağrı başka cihazda nasıl cevaplandı

Xiaomi’ nin bir çok yeni modellinde önemli özellikler yer alıyor. Operatör desteği olan kullanıcıların ücretsiz telefon araması yapabildiğini biliyoruz. Burada birde ses kalitesini arttırmaya yönelik bir özelliğin buna neden olduğunu düşünüyoruz. Arama yapan cihazda bu özellik varsa ve açıksa sanırız bundan dolayı sanki cevaplanmış gibi algılanmasına neden oluyor.

Bu markada geçmiş zamanda bir başka sorunla karşılaşmıştık. Bir arkadaşımızın rehberinde kayıtlı olmayan numaralardan gelen aramalar görünmüyordu ve arama sonlandığında cevapsız aramalarda yer alıyordu. Bunun nedeni arama ile ilgili seçeneklerde yer alan rehberde olmayanlardan gelen aramaları gösterme gibi bir şey vardı. İşte buna benzer seçeneklerin bu cihazlarda yer alması mümkündür.

Aşağıya olası sebeplerden ve sonrasında çözümünde ne gibi işlemlerin yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Çıkan sıkıntı sanırız şöyle oluyor birisi sizi aradığında gelen arama görünmüyor ama cevapsız çağrılar alanında yer alıyor. Kısaca gelen çağrı bildirimi ekran düşmüyor. Yani gelen aramada telefon çalmıyor diyebiliriz.

Gelen aramayı nasıl görebilirim?

Öncelikle volte’ nin devre dışı bırakılmasını öneriyoruz. Sonra test yapıp duruma göre diğerlerine bir göz atarsınız. Aynı zamanda nasıl kapatıldığının da sıralamasını aşağıya ekliyoruz.

 1. Volte kapatıldıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatarak deneyelim.
 2. Aramayla alakalı seçeneklerin incelenmesini de öneriyoruz. Herhangi bir kısıtlama seçeneği açık mı bakınız.
 3. Rahatsız etme şeklinde seçenek veya uygulama (upcall) varsa durdurunuz.
 4. Sonradan yüklediğiniz uygulamalardan biri belki bir aksaklık çıkarabilir. Teker teker durdurarak denenebilir. Ya da kaldırılarak.
 5. Birden fazla aynı numara rehberinizde yer alıyorsa bundan dolayı problem çıkarabilir.
 6. Yazılımdan kaynaklı problemlerde yaşanabilir.
 7. Zararlı uygulamaların veya kodların yer alması.
 8. Şebeke ayarlarından LTE ve 3G seçenekleri arasında geçiş yaparak deneyebilirsiniz.
Xiaomi çağrı başka cihazda cevaplandı ne demek

Uygulama kısmında görülebilecek aksaklıklar

Gelen güncellemelerin eskiden çok sık sorun çıkardığını görürdük. Sanırız yeteri kadar yapılmayan testlerin bir sonucu buydu. Zamanla nadir böyle aksaklıklar yaşanırdı. İşte çıkan sürümlerden dolayı ise bunun kaldırılıp eskisine dönüş yapılabiliyorsa denenmesi gerekiyor.

Yüklü olan dahili servisler ve uygulamaların içerisinde yapılacak bir kaç işlem olabilir.

Samsung kullanıcılarına sık sık anlattığımız bir yöntemi bundan da kontrol edilmesini öneriyoruz. Varsa kullandığınız modelde bir çözüm getirebilir.

 • Uygulamalar adlı alana cihazın ayarlarından giriyoruz,
 • Arama için geçerli olanlara giriyoruz,
 • İçerisinde yer alan bazı seçeneklerin çalıştırılması gerekiyor. Örnek önbelleğin silinmesi ve varsa güncellemelerin kaldırılması olacak. Bu yüklü olan bazı uygulamalar içinde geçerlidir. Örnek Google Hizmetleri olan seçenek içinde uygulamanızı öneriyoruz.

Son olarak cihazın fabrika ayarına dönülmesi gerekiyor. Bunda da olumsuzluk devam ederse o zamanda yazılımın sıfırdan yüklenmesi gerekecek.

Volte Xiaomi için kapatma

Mobil / hücresel veri denilen alandan işlem yapabilirsiniz. Ses veri olan alan LTE başlığında yer alıyor. Lakin bazı modellerde bunun çıkmadığı söyleniyor. Hatta operatörlerin bazılarında ekranda çıkmamasına neden olduğu söyleniyor. Vodafone kullanıcısının böyle olduğunu yazmış. Biz Turkcell kullanıyoruz ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Volte’ yi kapatmanız için tuşlama yolu ##86583## olarak uygulayınız. Çıkacak bilgi metni içerisinde “Disabled” yazılıyorsa işleminiz tamam demektir. Bu tuşlamayı bir daha yaparsanız tekrar bu özelliği açmış olursunuz.

müşteri hizmetleri

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.