Şimdi yükleniyor

Türksat 5A uydusu kullanıma açılıyor

Türksat 5A uydusu kullanıma açılıyor

Son Güncelleme tarihi 27 Haziran 2021 by Teknoloji Haber

Yerli uydu çalışmalarının devam ettiği sıralarda yeni çalışmalarda devam etmekte. Tamamen yerli olarak çıkarılması planlanan ve son teknolojinin imkanları kullanılacak uydularımız içinde planlamalar devam ediyor.

teknik destek

Türksat 5A, bu yılın Ocak ayında SpaceX ortaklığı ile uzaya gönderilmiştir. Uzun bir yolculuktan sonra nihayet yörüngesine oturdu.

5. Nesil olarak adlandırılan haberleşme uydumuz, yarın bir törenle Sayın Cumhurbaşkanımız katılımı ile kullanıma sunulacak. Yerlilik oranının %20 olduğu açıklanan uydunun çok sayıda kıtayı kapsayacağı bekleniyor.

Ulaştırma Bakanı tarafından çok sayıda proje tanıtımları yapılmıştı. Gerçekten çok emek verilen çalışmalara imza atıldı ve sonra gönderilecek uydularda yerlilik oranı daha fazla olacak. Artı tamamen yerli uydumuz da yine uzaya gönderilecek.

Corona nedeni ile çoğu ülke ekonomik olarak etkilendi. Doğal olarak uzun sürmesi nedeni ile bizde büyük etkilendik. Bir çok proje ya geçici olarak askıya alında ya da yavaşlatılma kararı alınmıştı. Ama çoğu ülkeye göre bu dönemlerde devletimiz çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

Turksat-5A-uydusu-1 Türksat 5A uydusu kullanıma açılıyor
teknik destek