Şimdi yükleniyor

Google, iOS 11 Jailbreak’e Katkı Sağlayacak Önemli Bir Güvenlik Açığı Yakaladı!

iOS 11 için Jailbreak

Google, iOS 11 Jailbreak’e Katkı Sağlayacak Önemli Bir Güvenlik Açığı Yakaladı!

Son Güncelleme tarihi 10 Aralık 2017 by Müşteri hizmetleri

Başka şirketlerin yazılımlarındaki güvenlik açıklarını keşfetmeye odaklanan bir ekipten oluşan Google Project Zero’nun yakın zamanda iOS 11‘de bulunan önemli bir güvenlik açığını halka açık olarak yayınlaması söz konusu. Ekip tarafından bulunan güvenlik açıkları iOS 11.2 ile birlikte düzeltilmiş olsa da halka açık olarak yayınlanan ilk ve önemli iOS 11 açığı olması durumu önemli hale getiriyor. Çünkü ufukta iOS 11.2 öncesi iOS 11 sürümleri için Jailbreak duruyor olabilir.

teknik destek

Apple’ın en büyük rakiplerinden biri olan Google’ın iOS kod hatalarını ve güvenlik hatalarını araştırması hem genel olarak yazılım güvenliğinin artırılması hem de yazılım optimizasyonu konusunda şirketin kendi mobil platformu Android için yapılması gerekenleri bilmesini sağlıyor. Tüm bunlarla birlikte, Project Zero’nun ortaya çıkışı da tam olarak bunlardan oluşuyor ve özellikle grubun güvenlik araştırmacılarından birisi olan Ian Beer tanınmış bir iOS güvenlik açığı/hata avcısı olarak karşımızda duruyor.

Ian Beer, iOS 11.2 güncellemesi ile düzeltilen 15 güvenlik sorununun arkasındaki isim. Bu isim, iOS 11.2 öncesindeki sürümlerde tespit ettiği güvenlik açıkları ile ilgili daha fazla detayı halka açık olarak sunmaya hazırlanıyor ve konuyla ilgilenen kişiler için, güvenlik sorunlarının iOS 11.1.2 ve daha eski iOS 11 sürümlerini kapsadığının ipucunu verdi.

Ian Beer, iOS 11’de tespit ettiği güvenlik açıklarından bir örneğide paylaştı ve bu güvenlik sorunu ile işletim sisteminin çekirdeğinin kontrol edilmesini mümkün olduğunu söyledi. Ayrıca Ian Beer, bu yöntem ile oluşturulacak Jailbreak’in untethered olmasının da ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.

Ian Beer, paylaşacağı güvenlik açıkları sayesinde Jailbreak dünyasındaki önemli isimlerin iOS 11 için tethered Jailbreak aracı oluşturabileceğine inanıyor.

Geliştirdiği Jailbreak araçları ile bilinen Marco Grassi, Ian Beer’ın paylaşacağı iOS 11 güvenlik açığı veya açıkları ile özellikle iOS 11 çalıştıran iPhone 6s veya daha eski iPhone modellerinin tethered Jailbreak yapılabileceğini belirtiyor. Geçtiğimiz ay, iOS 11.1.1 için demo Jailbreak aracını görmüştük ancak bu araç halka açık olarak yayınlanmamıştı. Ancak yaşanan bu gelişmenin ardından, iOS 11 Jailbreak için daha etkin çalışmaların yapılabilmesi kuvvetle muhtemel.

teknik destek