Şimdi yükleniyor

iOS 10.3.1 Jailbreak için Pangu’yu Beklemek Zorunda Olmayabilirsiniz!

Jailbreak-nasil-kaldirilir

iOS 10.3.1 Jailbreak için Pangu’yu Beklemek Zorunda Olmayabilirsiniz!

Saygın bir güvenlik araştırmacısı, iOS 10.3.1‘i Jailbreak yapacağınıza söz verdi ancak herkes için piyasaya sürülmesi biraz zaman alabilir. İşte ayrıntılar.

Jailbreak dünyası, çoğu zaman Apple ve iOS’un en yeni ve en iyi sürümlerini Jailbreak yapmak için yollar bulmaya çalışan insanlar arasında büyük bir kedi fare oyunudur. Bu, Apple’ın en son sürümleri çalıştırmak istediğinizi varsayarsak genellikle Apple’ın kazanacağı bir savaştır ancak eski sürümleri kullanmak sizin için bir sorun değilse, çoğu zaman işler yolundadır.

teknik destek

Şu anda, iOS’un en yeni sürümü iOS 10.3.2 ve Apple bu güncellemeyi birkaç gün önce yayınladı. Bir güvenlik araştırmacısı, Apple’a söylediği sekiz kritik güncelik açığının bu güncelleme ile giderildiğini belirtiyor. İyi haber şu ki, Apple’a bu güvenlik açıklarını bildiren kişi, bu güvenlik açıklarından en az birisini kullanarak iOS 10.3.1 ve daha eski sürümler için bir Jailbreak aracını yayınlayacak.

Tüm bu gelişmeler ise, Adam Donenfeld’in firması Zimperium’un düzenlediği bir güvenlik konferansını tanıtmak için Twitter’da açıklama yapmasıyla ortaya çıktı. Adam Donenfeld, tüm bu gelişmeleri doğrulayarak, konferans boyunca en az bir tane aracın hazırlanmasını istiyor. Söz konusu konferans Ağustos ayında gerçekleştirilecek ve bu nedenle bekleme süreci yazımızın başında da belirttiğimiz gibi biraz uzun. Her şeye rağmen iOS 10.3.1 ve eski sürümler için Jailbreak aracının alternatif bir kaynaktan geleceğini artık biliyoruz.

Peki şimdi ne yapmalısınız? Yapabileceğiniz iki şey var. İlki bulunduğunuz iOS sürümünde SHSH2 blobs kaydını almak ve iOS 10.3.2’den eski olan bir iOS sürümünde kalmak. Eğer ki iOS 10.3.2’ye geçiş yaptıysanız ve Apple halen sürüm düşürmeye izin veriyorken iOS 10.3.1’e geri dönmelisiniz. iOS sürüm düşürme hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Ayrıca Donenfeld, iPhone 7/7 Plus için bu güvenlik zaafiyetlerinin kullanılabilir olup olmayacağını doğrulamadı.

teknik destek