Şimdi yükleniyor

iOS 10.3.2 Jailbreak için Sevindiren Haber!

iOS 10.3.2 Jailbreak

iOS 10.3.2 Jailbreak için Sevindiren Haber!

Google’da güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Ian Beer, son zamanlarda Jailbreak dünyasında kendini göstermeye başladı. Ian Beer’i ilk olarak iOS 10.1.1 için Jailbreak araştırmalarının yapılması ve araştırma sonuçlarının geliştirilmesi konusunda görev aldığı için yakınen tanıyoruz ve şimdilerde kendisi yepyeni bir iOS sürümü için Jailbreak dünyasına katkıda bulunmak adına geri döndü. Geliştiricinin Jailbreak dünyası için son çalışması iOS 10.3.2 ve daha sonraki iOS sürümlerini kapsıyor.

teknik destek

Daha önce belirttiğimiz gibi Beer, Google’ın Project Zero bölümünde çalışıyor ve diğer geliştiricilerin işlevsel iOS 10.1.x Jailbreak’in bir araya getirilmesi için gerekli bileşenleri sağlaması ile biliniyor. iOS 10.1.x için Jailbreak’in gerçekleşmesinden sonra şimdi de “triple_fetch” adlı bir kullanıcı alanı araştırma aracını piyasaya sürerek geri döndü. Bu araç, daha önce Beer tarafından gerçekleştirilen çalışmaları denemek ve diğer geliştiricilerin de kendi testlerini gerçekleştirmeleri için tasarlanmış.

Araç kiti, esasen iOS içindeki uygulamalarla birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış. Araç kiti ile herhangi bir geliştirici tespit ettiği güvenlik açığını benzeri açıkların rapor edildiği veritabanına ekleyebiliyor ve doğrudan iOS’un sistemine bu güvenlik açığı kullanılabilir bir şekilde kayda geçiriliyor.

Bu daha büyük bir resmin oldukça önemli kısmıdır ancak kendi başına bu araç ile iOS 10.3.2 için bir Jailbreak’in geleceğini beklemek yanlıştır. Yine de “triple_fetch” araç kiti sayesinde diğer güvenlik araştırmacılarının bir araya gelerek araştırmalarını birleştirecek olması iOS 10.3.2 ve daha yeni iOS sürümlerini çalıştıran cihazlar için Jailbreak’in geliş sürecini hızlandıracağı için önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

teknik destek